SPK Lisanslama Sınavı Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Mayıs 31, 2020
  • (0)

Ülkemizde finans dünyasının en önemli kurumları arasında Sermaye Piyasası Kurulu yer alıyor. SPK olarak kısaltılan bu kurul, özellikle sermaye piyasasının etkili bir şekilde yönetimini sağlıyor. Elbette ki Sermaye Piyasası Kurulu bazı sınavlar aracılığıyla lisans belgesi verilmesini de mümkün kılıyor. Bu kapsamda SPK Lisanslama sınavı nedir? Bu Sınav Ne İşe Yarar? SPK Lisans Belgesi Nasıl Alınır? Bu tarz soruların yanıtı da merak ediliyor. İşte bu sorulara dair tüm ayrıntılar!

SPK Lisanslama Sınavı Nedir?

Ülkemizdeki sermaye piyasası sektöründe farklı kariyerlerde çalışmak isteyenlerin lisans belgesi almaları için girdikleri sınav, SPK Lisanslama Sınavı olarak isimlendirilmektedir. Özellikle aşağıda sıralanan kariyer alanlarında çalışmayı isteyenler bu sınava girmektedir:

  • Yönetici
  • Türev araçlar personeli
  • Kredi derecelendirme uzmanı
  • Değerlendirme uzmanı
  • Yönetim derecelendirme uzmanı

Elbette ki söz konusu kariyer alanlarında çalışmayı isteyenlerin uzmanlık derecelerini göstermek için SPK Lisanslama Sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sayede hem mesleki yeterliliklerini hem de bilgilerini lisanslamış olmaktadır. Özellikle finansal dünyanın önemli merkezlerinde çalışanlar için lisanslama sınavı önemli bir değer olarak tanımlanmaktadır. SPK Lisanslama Sınavı temelde iki farklı alanda yapılmaktadır. Bunlar SPK Sınavları ( Kağıt üzerinde yapılır) ve e – SPL sınavıdır.

SPK Lisanslama Sınavı Nedir? Ne İşe Yarar? | Nasıl Alınır?

SPK Lisanslama Sınavı Ne İşe Yarar?

Günümüzde uygulanan SPK Lisanslama Sınavı adayların Sermaye Piyasası Kurumuyla ilgisi bulunan sektörlerde çalışmasını mümkün kılmaktadır. Özellikle halka açık olan anonim ortaklıklarında çalışanlar, sermaye piyasasıyla doğrudan ilgili kurumlarda çalışanlar ve kurumlar içerisinde yüksek pozisyonlarda bulunanlar için bir zorunluluk olarak karşımıza çıkar. Özellikle son zamanlarda pek çok farklı kamu ve özel kurum ve kuruluşların çalışanlarını bu sınava girmeleri konusunda teşvik ettiği de bilinmektedir. Zira bu sınavlar yüksek kariyer hedefi bulunan personeller için çok sayıda önemli kazanımı da beraberinde getirmektedir.

SPK Lisans Belgesi Nasıl Alınır?

Sermaye Piyasası Kurumu Lisans Belgelerinin uzmanlık konusuna ve faaliyet alanına göre farklılıklar gösterdiği bilinmektedir. Bundan dolayı SPK lisans belgesi nasıl alınır? Sorusunun yanıtını lisans belgesinin hangi alanla ilgili olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada SPK zaman zaman sınav kılavuzları yayınlamaktadır. Bu kılavuzları takip ederek ilgili lisans sınavına hazırlamak gerekmektedir.

Unutmamak gerekir ki SPK lisans belgesi alabilmenin yolu SPK lisanslama sınavlarından başarılı olmaktan geçmektedir. Bundan dolayı söz konusu sınavlara etkili bir şekilde hazırlanarak, bu sınavlarda başarılı olanlar bu lisans belgelerini de almaya hak kazanırlar. Bu noktada elbette ki sınavların tarihlerini de kaçırmamak önem kazanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir